[ANNONS] 
http://www.marbodal.se
START KÖKSNYHETER TIPS & IDÉER KÖKSREPORTAGE BRANSCHNYHETER FORUM FOTOGALLERI ANNONSERA

 


H2CO3 eller inte H2CO3, det är frågan...

Skrivet av Inaktiv säljare2 - 2009-05-07


Sodabutler Catherine utan kylning.

Ja, den som inte läste kemi i skolan kanske frågar sig vad tusan H2CO3 är?

Det är helt enkelt kolsyra, den bubblande känslan i munnen och det härliga pyset när du öppnar en ny burkläsk en varm sommardag.

Kolsyrat vatten har länge varit en importvara, vilket varken är ekonomisk eller speciellt logiskt, då vi svenskar är lyckligt lottade med kanske världens bästa kranvatten.

Därför har vi bubbel-älskare fått lita på sodastreamen senaste åren, en maskin som hittat in i de flesta hushåll vid det här laget. En smart lösning som smidigt förvandlar ditt kranvatten till bubbelvatten, nackdelen har varit kosmetisk, i alla fall för mig. Maskinen är inget man direkt vilar ögonen på och är svårplacerad i köket, den har liksom ingen naturlig plats.

Men igår blev jag tipsad om "sodabutler". Sodabutler gör vanliga köksblandare, skillnaden är att den kolsyrar vattnet direkt från kran!

Men en inbyggd kolsyrepatron kan du nu enkelt och smidigt få ditt bubbel direkt.

Så nu är frågan, fungerar dem?

Är det någon som har en sådan hemma, eller känner någon som kan tipsa om kvalitéten på vattnet, kolsyrehalten m.m.?

Följande kommentarer finns på blogginlägget:

Skriv kommentar:
Kommentar:



E-post (visas ej):

Signatur:


Ange bildkoden i fältet nedan:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Ladda ny kod
Powered by Web Wiz CAPTCHA version 2.01
Copyright ©2005-2006 Web Wiz

OBS! Vi lagrar IP.nr på alla inlägg